Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

Grudzień 2012

W grudniowym numerze „Wychowania w Przedszkolu”  w roku 1997 ukazał się artykuł „50-lecie Przedszkola w Trzeboszu” w którym opisuję przebieg  tego wydarzenia. Oto jego treść:

 

Przedszkole w Trzeboszu mieści się w zabytkowym budynku. W roku szkolnym 1994/1995 postanowiłam opracować historię naszego przedszkola na podstawie zachowanej kroniki i rozmów z najstarszymi mieszkańcami wioski. Od tego momentu „chodził mi ” po głowie pomysł zorganizowania w następnym roku 50-lecia istnienia Przedszkola w Trzeboszu. Pomysł znalazł poparcie członków rady pedagogicznej i rady rodziców już w nowym roku szkolnym 1995/1996. Decyzje dotyczyły terminu uroczystości i powołania komitetu organizacyjnego. Następnie poinformowałam o naszych planach samorząd terytorialny, prosząc jednocześnie o poparcie i akceptację. 11 stycznia 1996 roku powołałam komitet organizacyjny, w skład którego wchodzili absolwenci przedszkola, prezes koła gospodyń wiejskich, członkowie rady sołeckiej i rady pedagogicznej, prezes ochotniczej straży pożarnej, pracownicy przedszkola i przedstawiciele rady rodziców.. Spotkania z członkami komitetu były bardzo rzeczowe i konkretne. Na pierwszym ze spotkań ustaliliśmy harmonogram działania i osoby za nie odpowiedzialne. Przede wszystkim musieliśmy pozyskać sponsorów i ofiarodawców. Postanowiliśmy zebrać zdjęcia z lat 1946-1996, dokonać ich opisu i zorganizować wystawę. Trzeba też było opracować materiały do folderu, a następnie dopilnować ich wydruku i rozpowszechnienia. Wykonaliśmy projekty zaproszenia, listu pochwalnego i ustaliliśmy listę osób wyróżnionych z grona mieszkańców i rodziców. Opracowaliśmy listę gości honorowych, ułożyliśmy przebieg uroczystości i ustaliliśmy termin próby generalnej. Spraw do załatwienia było wiele, należało zaprojektować i wykonać dekoracje, wypożyczyć brakujący sprzęt, w tym nagłaśniający i audiowizualny, zamówić zespół wokalno-muzyczny i ludowy, przygotować poczęstunek, a także zorganizować paczki dla dzieci. To były najważniejsze działania, którymi zajmował się komitet organizacyjny prze 5 miesięcy. Zaangażowaliśmy do współdziałania rzeszę ludzi, oprócz tych wymienionych wcześniej – handlowców i rzemieślników, prywatne i państwowe zakłady pracy.

 

Z wielką radością odbierałam w dniu 8 marca gotowe foldery z drukami w Lesznie, które natychmiast zostały rozprowadzone. Zaraz po nich rozprowadziliśmy i rozesłaliśmy zaproszenia, które wykonano w urzędzie gminnym. Otrzymali je przedstawiciele władzy samorządowej, pracownicy kuratorium, byli pracownicy przedszkola, dyrektorki gminnych przedszkoli, członkowie rady pedagogicznej, sołtysi, najstarsi absolwenci przedszkola oraz były inspektor ZEAS-u.

 

Dzięki sponsorom pozyskaliśmy środki finansowe i rzeczowe, a przygotowania do obchodów nabierały coraz wyraźniejszych kształtów.

6 maja absolwenci naszego przedszkola zalali w ogródku przedszkolnym płytę betonową, dookoła której miejscowi strażacy wykonali zabudowę sceny z kantówek ofiarowanych przez bojanowską stolarnię. Termin uroczystości zbliżał się bardzo szybko.

 

W czasie obchodów najmłodsi absolwenci przedstawili historię przedszkola. Uczczono też minutą ciszy zmarłych nauczycieli i absolwentów. Znalazł się także czas na wystąpienie zaproszonych gości, wręczenie wyróżnień zasłużonym osobom, podziękowania dla sponsorów i ofiarodawców. Obchody ubarwiły występy artystyczne przedszkolaków oraz zaproszonego zespołu ludowego „Moraczewo”. W miłej atmosferze zaproszono dzieci i dorosłych na poczęstunek, złożono dzieciom życzenia z okazji ich święta i rozdano im paczki. Część oficjalną zakończyła zabawa dla przedszkolaków pod gołym niebem przy zespole muzycznym oraz rozesłanie listów pochwalnych dla wszystkich sponsorów z podziękowaniami od burmistrza, rady pedagogicznej i rady rodziców. Potem nastąpiła przerwa do godziny 19.00, ponieważ o tej porze w sali wiejskiej rozpoczęła zabawa dochodowa z konsumpcją dla absolwentów i gości honorowych. Dzięki przygotowanym przez pracowników przedszkola atrakcjom, takim jak: krepowe kapelusze, kotyliony, licytacja tortu, sprzedaż losów, walczyk czekoladowy, pozyskaliśmy niemały dochód, który przeznaczyliśmy na potrzeby przedszkola i organizację wycieczki do wrocławskiego Zoo.

 

W dniu obchodów 50-lecia wpłynęło na moje ręce wiele życzeń i listów gratulacyjnych dla wszystkich pracowników przedszkola. W ciągu dnia przewijały się relacje w lokalnej audycji radiowej. Była to piękna uroczystość, która dzięki umiejętnemu współdziałaniu wielu ludzi, dostarczyła wspaniałych wrażeń i wzruszeń, zapisując się w ludzkiej pamięci na bardzo długo. Mam nadzieję, że dzieląc się moimi doświadczeniami, zachęcę do organizowania takich czy podobnych uroczystości.

 

Autor: Krystyna Przewłocka

Data dodania: 2021-05-10 15:54:48
Data edycji: 2021-05-10 15:56:52
Ilość wyświetleń: 442
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej